Rektorzy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
– 48 –
CEL OGÓLNY ZAJĘĆ
przybliżenie (utrwalenie) wiadomości o rektorach UMFC w Warszawie pochowanych na Cmentarzu Stare Powązki.
CZAS TRWANIA
Godzina lekcyjna w szkole – przygotowanie oraz spacer po Powązkach – 2 godziny lekcyjne (1,5 h) na terenie cmentarza
Scenariusz lekcji w PDF
Rektorzy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
ADRESAT ZAJĘĆ:
Uczniowie i uczennice szkoły podstawowej (klasy VII-VIII) oraz szkół średnich
METODY I FORMY PRACY:
Wykład informacyjny, pogadanka, spacer po cmentarzu Stare Powązki.
ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
Podręcznik, ilustracje przedstawiające omawiane postaci i ich dzieła.
SŁOWA KLUCZOWE:
Muzyka, rektorzy, Uniwersytet Muzyczny, Fryderyk Chopin, opera, wirtuoz, pedagogika muzyczna.
CELE I METODYKA ZAJĘĆ
Cel ogólny: Przybliżenie i utrwalenie wiadomości o rektorach UMFC w Warszawie pochowanych na Cmentarzu Stare Powązki.
Cele szczegółowe:
- Poznanie historii najstarszej uczelni muzycznej w Polsce (od Szkoły Dramatycznej Bogusławskiego do Uniwersytetu Muzycznego).
- Zrozumienie roli, jaką odegrali wybitni artyści i pedagodzy w kształtowaniu kultury muzycznej w Polsce.
- Poznanie sylwetek rektorów i dyrektorów uczelni, którzy spoczywają na Powązkach.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ I: WSTĘP HISTORYCZNY
Opowieść o historii szkolnictwa muzycznego w Warszawie: od założenia Szkoły Dramatycznej w 1810 roku, przez Szkołę Główną Muzyki (gdzie uczył się Chopin), Instytut Muzyczny (reaktywowany przez Apolinarego Kątskiego), aż po Konserwatorium i współczesny Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Omówienie trudnych losów uczelni w czasach zaborów i wojen oraz jej odrodzenia w wolnej Polsce.
CZĘŚĆ II: SPACER PO CMENTARZU
Odwiedziny grobów twórców warszawskiej uczelni muzycznej – rektorów, dyrektorów i wybitnych pedagogów.
POSTACI ZWIĄZANE Z TEMATEM (BIOGRAMY)
Wojciech Bogusławski (1757–1829)
LOKALIZACJA: TABLICA NA ŚCIANIE KOŚCIOŁA ŚW. KAROLA BOROMEUSZA
„Ojciec teatru polskiego”, aktor, reżyser i dramatopisarz. Dyrektor Teatru Narodowego. To z jego inicjatywy w 1810 roku powstała Szkoła Dramatyczna, która dała początek zawodowemu szkolnictwu muzycznemu w Warszawie. Autor opery „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.
Józef Elsner (1769–1854)
LOKALIZACJA: KWATERA 159-5-1/3
Kompozytor i pedagog, nauczyciel Fryderyka Chopina. Rektor Szkoły Głównej Muzyki. Stworzył podstawy nowoczesnego kształcenia muzycznego w Polsce. Kompozytor oper i utworów religijnych, który dostrzegł geniusz Chopina, oceniając go słowami: „zdolność muzyczna, geniusz muzyczny”.
Apolinary Kątski (1824–1879)
LOKALIZACJA: KWATERA 16-2-9/10
Wirtuoz skrzypiec, uczeń Paganiniego. Dzięki swoim talentom dyplomatycznym i zbiórkom społecznym doprowadził do reaktywowania uczelni muzycznej w 1861 roku jako Instytutu Muzycznego. Był jego pierwszym dyrektorem i wykładowcą klasy skrzypiec.
Emil Młynarski (1870–1935)
LOKALIZACJA: ALEJA ZASŁUŻONYCH 1-17
Dyrygent, skrzypek i kompozytor. Pierwszy dyrektor Filharmonii Warszawskiej (1900). Rektor Konserwatorium w latach 1904–1907 i 1919–1922. Dyrektor Opery Warszawskiej. Teść Artura Rubinsteina. Zasłużony dla rozwoju życia muzycznego w niepodległej Polsce.
Stanisław Barcewicz (1858–1929)
LOKALIZACJA: KWATERA PPRK-1-147/148
Wirtuoz skrzypiec, uczeń Czajkowskiego. Dyrektor Instytutu Muzycznego w latach 1910–1918. Wybitny pedagog, który wykształcił wielu znakomitych muzyków. Mieczysław Karłowicz zadedykował mu swój Koncert skrzypcowy, którego Barcewicz był pierwszym wykonawcą.
Aleksander Zarzycki (1834–1895)
LOKALIZACJA: KATAKUMBY 1-71/72
Pianista i kompozytor. Dyrektor Instytutu Muzycznego (1879–1888). Zatrudnił w uczelni Ignacego Jana Paderewskiego. Musiał ustąpić ze stanowiska z powodu represji władz carskich (jako poddany austriacki). Autor popularnych utworów fortepianowych.
Gustaw Roguski (1839–1921)
LOKALIZACJA: KATAKUMBY 1-90/91
Kompozytor i pedagog. Przez 40 lat uczył w Instytucie Muzycznym harmonii i kontrapunktu. Jego uczniami byli m.in. Paderewski i Karłowicz. Autor podręczników muzycznych.
PRACA DOMOWA (PROPOZYCJA)
Wybierz jedną z omawianych postaci i znajdź informację o jej najsłynniejszym dziele (muzycznym lub organizacyjnym). Jakie znaczenie miało to osiągnięcie dla polskiej kultury?