Sportowcy – olimpijczycy, trenerzy, wychowawcy

– 50 –

CEL OGÓLNY ZAJĘĆ

Przybliżenie (utrwalenie) wiadomości o artystach doby klasycyzmu, romantyzmu i realizmu pochowanych na Cmentarzu Stare Powązki.

CZAS TRWANIA

Godzina lekcyjna w szkole – przygotowanie oraz spacer po Powązkach – 2 godziny lekcyjne (1,5 h) na terenie cmentarza

Scenariusz lekcji w PDF


Sportowcy – olimpijczycy, trenerzy, wychowawcy

Lekcja pod patronatem Budimex S.A.

ADRESAT ZAJĘĆ:
Uczniowie i uczennice szkoły podstawowej oraz szkół średnich

METODY I FORMY PRACY:
Wykład informacyjny, pogadanka, spacer po cmentarzu Stare Powązki.

ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
Podręcznik, ilustracje przedstawiające omawiane postaci.

SŁOWA KLUCZOWE:
Sport, olimpizm, patriotyzm, wychowanie fizyczne, Powstanie Warszawskie, Eugeniusz Lokajski, Maria Kwaśniewska.

CELE I METODYKA ZAJĘĆ

Cel ogólny: Przybliżenie i utrwalenie wiadomości o wybitnych sportowcach, olimpijczykach i trenerach pochowanych na Cmentarzu Stare Powązki.

Cele szczegółowe:

  • Poznanie historii polskiego sportu i jego roli w budowaniu tożsamości narodowej (zarówno pod zaborami, jak i w II RP).
  • Przedstawienie sylwetek sportowców, którzy byli nie tylko mistrzami w swoich dyscyplinach, ale także patriotami i bohaterami wojennymi.
  • Zrozumienie idei fair play i wszechstronnego rozwoju człowieka (łączenie sportu z nauką, sztuką i walką o ojczyznę).

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ I: WSTĘP HISTORYCZNY

Wprowadzenie do tematu sportu jako ważnej dziedziny życia społecznego. Omówienie początków nowoczesnego sportu w XIX wieku i jego roli w podtrzymywaniu polskości pod zaborami (np. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”). Przedstawienie sportu w II Rzeczypospolitej jako powodu do dumy narodowej. Zwrócenie uwagi na tragiczne losy sportowców w czasie II wojny światowej.

CZĘŚĆ II: SPACER PO CMENTARZU

Odwiedziny grobów ludzi sportu, którzy swoimi osiągnięciami i postawą życiową zasłużyli na miano bohaterów.

POSTACI ZWIĄZANE Z TEMATEM (BIOGRAMY)

Eugeniusz Lokajski „Brok” (1908–1944)

LOKALIZACJA: KWATERA 149-1-22

Lekkoatleta, oszczepnik, olimpijczyk z Berlina (1936). Rekordzista Polski. W czasie Powstania Warszawskiego oficer łącznikowy i fotoreporter. Autor ponad 1000 zdjęć dokumentujących walki i życie powstańczej Warszawy. Zginął pod gruzami zbombardowanej kamienicy.

Władysław Pytlasiński (1863–1933)

LOKALIZACJA: KWATERA 270-1-12

Ojciec polskich zapasów. Mistrz świata w zapasach (Paryż 1900). W czasach zaborów na plakatach nakazywał pisać obok swojego nazwiska „Polska”. Po odzyskaniu niepodległości szkolił policję i oddał swoje złote nagrody na Skarb Państwa.

Maria Kwaśniewska (1913–2007)

LOKALIZACJA: KWATERA 100-1-24

Oszczepniczka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Berlinie (1936). Wszechstronna sportsmenka (koszykówka, siatkówka, hazen). W czasie wojny jej dom był schronieniem dla bezdomnych i prześladowanych. Działaczka ruchu olimpijskiego.

Marian Łącz (1921–1984)

LOKALIZACJA: KWATERA 105-2-18

Piłkarz i aktor. Reprezentant Polski, zawodnik Polonii Warszawa. Łączył karierę sportową z występami w teatrze i filmie (ukończył PWST). Znany z ról w popularnych polskich filmach i serialach (m.in. „Janosik”, „Alternatywy 4”).

Zenon Odrowąż-Pieniążek (1913–1968)

LOKALIZACJA: KWATERA 220-4-17

Piłkarz, legenda Polonii Warszawa. W 1946 roku zdobył z klubem sensacyjne Mistrzostwo Polski (klub z „miasta ruin”). Karierę przerwał tragiczny wypadek motocyklowy. Później trener.

Karol Hanke (1903–1964)

LOKALIZACJA: KWATERA 106-4-3

Piłkarz (Pogoń Lwów), reprezentant Polski, a także lekarz ginekolog. Trener Legii Warszawa w trudnym sezonie 1936. Uczestnik Powstania Warszawskiego.

Stanisław Grodzki (1866–1927)

LOKALIZACJA: KWATERA 42-2-15

Pionier motoryzacji w Polsce. Sprowadził do Warszawy pierwsze samochody i motocykle. Uczestnik pierwszego rajdu samochodowego Paryż-Dieppe (1897). Prezes Automobilklubu Polskiego i autor pierwszego podręcznika prowadzenia samochodu.

PRACA DOMOWA (PROPOZYCJA)

Wyszukaj w internecie zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego z Powstania Warszawskiego. Wybierz jedno, które Twoim zdaniem najlepiej oddaje atmosferę tamtych dni, i opisz, co przedstawia.