Ludzie kolei żelaznych spoczywający na Starych Powązkach

– 20 –

CEL OGÓLNY ZAJĘĆ

Przybliżenie osiągnięć polski w budowie i rozwoju nowoczesnegosystemu ubezpieczeń społecznych.

CZAS TRWANIA
Godzina lekcyjna w szkole – przygotowanie oraz spacer po Powązkach – 2 godziny lekcyjne (1,5 h) na terenie cmentarza

Scenariusz lekcji w PDF


Ludzie kolei żelaznych spoczywający na Starych Powązkach

Autor: Zbigniew Adamów-Bielkowicz (we współpracy z Fundacją Grupy PKP)

ADRESAT ZAJĘĆ:
Uczennice i uczniowie końcowych klas szkoły podstawowej (VII-VIII), stojący przed wyborem ścieżki edukacyjnej.

CZAS TRWANIA:
ok. 60 min

METODY I FORMY PRACY:
Pogadanka, rozmowa oraz opowieść o pochowanych na Powązkach ludziach związanych z koleją.

SŁOWA KLUCZOWE:
Kolej, infrastruktura, transport, podróże.

CELE I METODYKA ZAJĘĆ

Cel ogólny: Podkreślenie znaczenia kolei w naszym życiu.

Cele szczegółowe:

  • Uświadomienie uczniom, jak wielkie znaczenie ma kolej zarówno w życiu gospodarczym, jak i codziennym zwykłych ludzi.
  • Pokazanie perspektyw i możliwości, jakie daje szeroko rozumiana branża kolejowa (oferująca miejsca pracy dla ludzi o różnych umiejętnościach i kompetencjach).

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ I: WSTĘP

Rozmowa z uczniami o roli transportu szynowego w rozwoju cywilizacyjnym oraz o różnorodności zawodów kolejowych (od inżynierów po logistyków).

CZĘŚĆ II: SPACER PO CMENTARZU

Odwiedziny grobów wybitnych inżynierów, architektów i budowniczych, którzy tworzyli polską kolej. Prezentacja ich sylwetek i osiągnięć.

POSTACI ZWIĄZANE Z TEMATEM (BIOGRAMY)

Henryk Marconi (1792–1863)

LOKALIZACJA: GRÓB RODZINNY MARCONICH

Wybitny architekt pochodzenia włoskiego. Wziął udział w powstaniu listopadowym. Zaprojektował Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Warszawie (Dworzec Wiedeński). Budynek w stylu renesansu florenckiego mierzył 160 metrów – tyle, ile przeciętny pociąg w tamtych czasach. Przypominał dwa stykające się powozy.

Kazimierz Stefan Brandt (1895–1982)

LOKALIZACJA: KWATERA 152-5-12

Inżynier dróg i mostów, prekursor projektowania i budowy konstrukcji żelbetowych w Polsce. Zaprojektował wiele obiektów infrastruktury kolejowej: wieże wodne, wodociągi kolejowe, wiaty peronowe, poczekalnie i dworce.

PRACA DOMOWA (PROPOZYCJA)

Wyszukaj informacje o zawodach związanych z koleją, które nie są bezpośrednio związane z prowadzeniem pociągu (np. w dziedzinie informatyki, logistyki, budownictwa). Przygotuj krótką notatkę o jednym wybranym zawodzie.