Od kołyski na Freta do Instytutu Radowego – Warszawa Marii Skłodowskiej- Curie

– 5 –

CEL OGÓLNY ZAJĘĆ
Przybliżenie oraz utrwalenie wiadomości o Marii
Skłodowskiej-Curie, jej rodzinie i Warszawie
jej czasów.

CZAS TRWANIA
Godzina lekcyjna w szkole – przygotowanie oraz
zajęcia w terenie – 2 godziny lekcyjne (na terenie
cmentarza Stare Powązki).

Scenariusz lekcji w PDF


Od kołyski na Freta do Instytutu Radowego – Warszawa Marii Skłodowskiej-Curie

Autor: Małgorzata Langier

ADRESAT ZAJĘĆ:
Uczennice i uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego

CZAS TRWANIA:
1 godz. w szkole + 2 godz. na cmentarzu

ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
Podręcznik, ilustracje, urywki tekstów, film, platformy internetowe (np. historiaposzukaj.pl).

SŁOWA KLUCZOWE:
Nauka, studia, pierwiastek, promieniowanie, Nagroda Nobla.

CELE I METODYKA ZAJĘĆ

Cel ogólny: Przybliżenie oraz utrwalenie wiadomości o Marii Skłodowskiej-Curie, jej rodzinie i Warszawie jej czasów.

Cele szczegółowe:

  • Znajomość życiorysu i osiągnięć noblistki.
  • Umiejętność wymienienia osób związanych z uczoną (rodzina, współpracownicy).
  • Opisanie doniosłości działań wielkiej Polki.
  • Umiejętność wskazania miejsc pochówku osób związanych z Marią na Powązkach.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ I: PRACA W SZKOLE

  1. Prelekcja wprowadzająca w temat życia i epoki Marii Skłodowskiej-Curie.
  2. Rozmowa sprawdzająca wiedzę o sytuacji kobiet i możliwościach kształcenia w XIX wieku.
  3. Przygotowanie do wyjścia: zapoznanie z planem cmentarza, podział na grupy i przydzielenie biogramów.

CZĘŚĆ II: SPACER PO CMENTARZU

  1. Wejście bramą św. Honoraty, przypomnienie zasad zachowania.
  2. Spacer śladami rodziny, przyjaciół i współpracowników Marii.
  3. Prezentacja biogramów przez uczniów przy odnalezionych grobach.
  4. Pytania podsumowujące (np. co to są pierwiastki promieniotwórcze, zastosowanie w medycynie).

POSTACI ZWIĄZANE Z TEMATEM (BIOGRAMY)

Rodzina Skłodowskich

LOKALIZACJA: KWATERA 164-3-20/21

Grób rodzinny, w którym spoczywają: ojciec Władysław (nauczyciel fizyki), matka Bronisława (przełożona pensji), brat Józef (wybitny lekarz) oraz siostry: Zofia, Helena i Bronisława Dłuska (lekarka, nadzorowała budowę Instytutu Radowego).

Józef Boguski (1853–1933)

LOKALIZACJA: KWATERA 161-6-5

Chemik, kuzyn Marii. W jego laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa młoda Maria stawiała pierwsze kroki w analizie chemicznej przed wyjazdem na studia do Paryża.

Napoleon Milicer (1842–1905)

LOKALIZACJA: KWATERA 207-6-15/16

Chemik i pedagog, uczestnik powstania styczniowego. Kierownik Pracowni Chemicznej, w której Maria Skłodowska zdobywała praktyczną wiedzę niezbędną do późniejszych badań.

Kazimierz Żorawski (1866–1953)

LOKALIZACJA: KWATERA 196-3-4

Wybitny matematyk. Młodzieńcza miłość Marii (pracowała jako guwernantka w majątku jego rodziców w Szczukach). Rodzice nie zgodzili się na ich ślub, co przyspieszyło decyzję Marii o wyjeździe do Paryża.

Ignacy Mościcki (1867–1946)

LOKALIZACJA: ALEJA ZASŁUŻONYCH 70A

Chemik, wynalazca, prezydent RP. W 1932 roku, wraz z Marią Skłodowską-Curie, uroczyście otwierał Instytut Radowy w Warszawie przy ul. Wawelskiej.

Jadwiga Szczawińska-Dawidowa (1864–1910)

LOKALIZACJA: KWATERA 252-5-19

Działaczka oświatowa, założycielka tajnego Uniwersytetu Latającego, na którym kształciła się Maria przed wyjazdem na Sorbonę. Walczyła o dostęp kobiet do nauki.

Stefania Sempołowska (1869–1944)

LOKALIZACJA: KWATERA 180-6-7/8

Nauczycielka i działaczka społeczna, bojowniczka o prawa dziecka. Współorganizatorka tajnego nauczania. Autorka przewodnika po Starych Powązkach.

Maria Rodziewiczówna (1863–1944)

LOKALIZACJA: ALEJA ZASŁUŻONYCH 27

Pisarka i pozytywistka. Podobnie jak Skłodowska, swoją pracą i postawą udowadniała siłę i niezależność kobiet w trudnych czasach zaborów.

PRACA DOMOWA (PROPOZYCJA)

Wyszukaj informacje i odpowiedz na pytania: Co to były „małe Curie” (les petites Curies)? W jaki sposób Maria zdobyła fundusze na zakup radu dla Instytutu w Warszawie? Gdzie w Warszawie znajdują się pomniki Noblistki?